Yabancı Diller YüksekokuluGuneyKuzeySarıtepeEnglishYADYOK

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU (YADYOK)
İNGİLİZCE YETERLİK SINAVI (BUEPT / BÜYES) ve TWE (Yazma Sınavı)

SINAV TARİHİ: 24 Haziran 2020

SINAV SAATLERİ:

BUEPT/BÜYES (RW):

09.20 - 12.40  (09.20’de Zoom oturumuna giriş yapılmalıdır.  
Kimlik kontrolü 09.20’de başlayacaktır.)

Sınav süresi:

Reading sınavının başında yönergeleri okuyabilmeniz için 5 dakika ek süre + Reading sınav süresi 50 dakika

Writing sınavının başında yönergeleri okuyabilmeniz için 5 dakika ek süre + Writing sınav süresi 90 dakika
R:   

09.20 - 11.00  (09.20’de Zoom oturumuna giriş yapılmalıdır. Kimlik kontrolü 09.20’de başlayacaktır.)

Sınav süresi:

Sınavın başında yönergeleri okuyabilmeniz için 5 dakika ek süre + Reading sınav süresi 50 dakika
TWE:  

10.20 - 12.40  (10.20’de Zoom oturumuna giriş yapılmalıdır.
Kimlik kontrolü 10.20’de başlayacaktır.)

Sınav süresi:

Sınavın başında yönergeleri okuyabilmeniz için 5 dakika ek süre + Writing sınav süresi 90 dakika

BAŞVURU ve ÖDEME TARİHLERİ:
11 Haziran 2020 (saat 13.00’dan itibaren) - 15 Haziran 2020 (saat 17.00’a kadar)

15 Haziran 2020 saat 17.00’da başvuru ve ödeme sistemi kapanır ve KESİNLİKLE GEÇ BAŞVURU ve ÖDEME KABUL EDİLMEZ.

SINAV ODALARI:

Sınava girebilmek için Zoom oturumuna katılmanız gerekecektir. İlgili Zoom oturumuna katılabilmeniz için e-posta adresinize Zoom davetiyesi gönderilecektir.

SINAV SONUÇLARI:

Sınav sonuçları 6 Temmuz 2020tarihinde YADYOK web sayfasında (www.yadyok.boun.edu.tr) ilan edilecektir.

SINAV SONUÇLARINA İTİRAZ:

Sınav sonuçlarına itirazda bulunmak isteyen öğrencilerin/ adayların,  6 Temmuz 2020 Pazartesi günü içerisinde, en geç saat 16.00’a kadar online itiraz dilekçesini doldurmaları gerekmektedir.

SINAV BAŞVURU VE ÖDEME SÜRECİ

Sınava kayıt olabilmek için yapılması gereken iki işlem bulunmaktadır:

 1. Başvuru formunun doldurulması

 2. Sınav ücretinin ödenmesi
Sınava girebilecek durumda olan farklı statülerdeki adayların sınav başvuru sürecinde izlemeleri gereken adımlar aşağıda açıklanmaktadır. Lütfen tüm bilgileri dikkatli bir şekilde okuyunuz:

 1. ADIM: BAŞVURU FORMUNUN DOLDURULMASI

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ HAZIRLIK ÖĞRENCİLERİ

 1. Sınava girmeye hak kazanan 2019 girişli aktif Hazırlık sınıfı öğrencilerinin sınav başvurusu ya da ödeme yapmalarına gerek YOKTUR. ÖNEMLİ UYARI: Sınava katılım şartını sağlayan ve sınava girmek isteyen aktif Hazırlık öğrencilerimizin 15 Haziran 2020 saat 17.00’a kadar ÖBİKAS-BUIS hesaplarına giriş yapmaları ve Proficiency Exam Application Form sayfasında bulunan “Açık Rıza Metnini” onaylamaları gerekmektedir. Aksi takdirde isimleri sınav listesinde yer alamaz.

 2. KAYITLI Durumda olan Hazırlık İzinli Öğrenciler: Sınav başvurusu yapmaları GEREKLİDİR, ödeme yapmalarına gerek YOKTUR. ÖNEMLİ UYARI: Sınav başvurusunun tamamlanması için öğrencilerimizin 15 Haziran 2020 saat 17.00’a kadar ÖBİKAS-BUIS sayfalarına giriş yaparak Proficiency Exam Application Form alanında bulunan “Açık Rıza Metnini” onaylamaları gerekmektedir. Aksi takdirde kayıt işlemi tamamlanamaz.

 3. KAYITSIZ Durumda olan Hazırlık Beklemeli Öğrenciler: Sınav başvurusu VE ödeme yapmaları GEREKLİDİR. ÖNEMLİ UYARI: Sınav başvurusunun tamamlanması için öğrencilerimizin 15 Haziran 2020 saat 17.00’a kadar ÖBİKAS-BUIS sayfalarına giriş yaparak Proficiency Exam Application Form alanında bulunan “Açık Rıza Metnini” onaylamaları gerekmektedir. Aksi takdirde kayıt işlemi tamamlanamaz.

Sınav başvurusu yapması gereken hazırlık öğrencilerimizin, http://registration.boun.edu.tr adresinden ÖBİKAS-BUIS kullanıcı adı ve şifresi ile STUDENTS menüsü altından Student Information alanına giriş yapmaları ve menüde bulunan Proficiency Exam  Application Form seçeneğini kullanmaları gereklidir. Sınav başvurusunun tamamlanması için öğrencilerimizin 15 Haziran 2020 saat 17.00’a kadar Proficiency Exam  Application Form sayfasında bulunan “Açık Rıza Metnini” onaylamaları gerekmektedir. Aksi takdirde kayıt işlemi tamamlanamaz.

Son 2 sene içerisinde TOEFL® IBT veya IELTS Academic (paper-based/ computer-delivered) sınavlarına girerek genel toplamda minimum geçer notu almış (TOEFL® IBT 79; IELTS Academic paper-based/ computer-delivered 6.5) ancak yazma bölümünde minimum geçer notu (TOEFL® IBT Writing/Yazma bölümü: min. 22, IELTS Academic paper-based/ computer delivered Writing/Yazma bölümü: min. 6.5) alamamış öğrencilerimiz, BUEPT/BÜYES sınavı ile aynı tarihte verilecek olan Yazma Sınavı’na (TWE) girebilirler.

Öğrencilerimizin Yazma Sınavı’na (TWE) girebilmeleri için, sınav başvuru tarih aralığında, TOEFL® IBT veya IELTS Academic (paper-based/ computer delivered) sınavında genel toplamda geçer not aldıklarını gösteren sonuç belgelerini en geç 15 Haziran 2020 saat 16.00a kadar YADYOK Öğrenci İşleri Ofisi’ne şahsen başvurarak Yazma Sınavı’nı (TWE) alacakları bilgisinin sisteme işlenmesini sağlamaları gerekmektedir.

Yazma Sınavına (TWE) girerek başarılı olan öğrencilerimizin, sınavdan sonra TOEFL® IBT veya IELTS (Academic paper-based/ computer-delivered) sonuç belgelerini YADYOK Öğrenci İşleri Ofisi’ne başvurarak onaylatmaları ve onaylı belgeyi Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü’ne teslim etmeleri gerekmektedir.

!!! 2017 VE ÖNCESİNDE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞTİRİLEN, HAZIRLIK BİRİMİ İLE İLİŞİĞİ KESİLEN ve SINAV HAKKI DEVAM EDEN ÖĞRENCİLERİMİZ, 2020 GÜZ DÖNEMİ BUEPT’İNE GİREBİLECEKLERDİR.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİ OLMAYAN ADAYLAR

24 Haziran 2020 tarihli BUEPT’e Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olmayan adayların kayıt olabilmeleri (başvuru ve ödeme yapabilmeleri) için aşağıdaki şartlardan birini yerine getirmeleri gerekmektedir:

 1. 2020/2021 Akademik Yılı I. yarıyılı için Boğaziçi Üniversitesi’nde bir Lisansüstü Programına başvurmuş olmaları. Sınav başvuru sayfasına giriş yapılırken kullanılacak olan “kullanıcı hesabı (e-posta adresi ve şifre)”, Lisansüstü başvurusunda kullanılan “kullanıcı hesabı (e-posta adresi ve şifre)” ile aynı olmalıdır.

 2. Üniversitemize yatay geçiş başvurusunda bulunmayı planlayan adayların bir örgün öğretim programına kayıtlı, aktif lisans öğrencisi olmaları. (Bir örgün öğretim programına kayıtlı, aktif  lisans öğrencisi olmayan adayların sınav başvurusu için “kullanıcı hesabı (e-posta adresi ve şifre)” oluşturmaları mümkü olmayacaktır. Adayların öğrencilik statüleri YÖK Sistemi üzerinden kontrol edilecektir.)

Bu iki kriterden birini sağlamayan adayların 24 Haziran 2020 tarihli BUEPT sınavına kaydolmaları mümkün olmayacaktır.

Bu adayların sınav başvurusu yapmaları ve sınav ücretini yatırmaları GEREKLİDİR. Adaylar sınav başvurusunu http://registration.boun.edu.tr/BUIS/BUISAPPS/ExtProfApplication.aspx adresinden yapacaklardır. Sınav başvurusunun tamamlanması için adayların sınav kayıt sayfasında bulunan “Açık Rıza Metnini” onaylamaları gerekmektedir. Aksi takdirde kayıt işlemi tamamlanamaz.

Lisansüstü adaylarının, sınav başvuru sayfasına giriş yaparken kullanacakları kullanıcı hesabı, Lisansüstü başvurusunda kullanmış oldukları kullanıcı hesabı ile aynı olmalıdır. Üniversitemize yatay geçiş başvurusunda bulunmayı planlayan adaylarise başvuru sisteminde daha önceden kayıtlı değiller ise, öncelikle yeni kullanıcı oluşturmalıdırlar.

Adayların sınav başvuru formunda sınav tipi olarak BUEPT seçeneğini seçmeleri gereklidir. Ancak, son 2 sene içerisinde TOEFL® IBT veya IELTS Academic (paper-based/ computer delivered) sınavlarına girerek genel toplamda minimum geçer notu almış (TOEFL® IBT 79; IELTS Academic paper-based/ computer delivered 6.5) ancak yazma bölümünde minimum geçer notu (TOEFL® IBT Writing/Yazma bölümü: min. 22, IELTS Academic paper-based/ computer delivered Writing/Yazma bölümü: min. 6.5) alamamış olanlar, sınav tipi olarak TWE seçeneğini seçerek sadece yazma sınavına girebilirler. 

TWE sınavında başarılı olanların, “sınav sonuçları açıklandıktan sonra” İngilizce Yeterlilik muafiyeti için, TOEFL® IBT veya IELTS (Academic) sonuç belgeleri ile YADYOK Öğrenci İşleri Ofisi’ne başvurarak belgelerini onaylatmaları gerekmektedir. TOEFL® IBT veya IELTS (Academic paper-based/ computer delivered) sonuç belgesini onaylatanlar haricinde sınav tipi olarak TWE seçenlerin sınav sonuçları kabul edilmeyecektir.

2. ADIM: SINAV ÜCRETİNİN ÖDENMESİ

Sınav formu doldurulduktan SONRA, sınav ücreti ödemesi gereken adaylar ödemeyi iki şekilde gerçekleştirebilir:

 1. Garanti Bankası ATM veya şubelerinden “Ödemeler -> Üniversite/ÖSYM -> Boğaziçi Üniversitesi -> BÜYES Sınav Ücreti” seçenekleri ile

 2. Garanti Bankası Internet Şubesinden “Ödemeler -> Kurum -> Üniversite/ÖSYM -> Üniversite -> Boğaziçi Üniversitesi -> BÜYES Sınav Ücreti” seçenekleri ile

Ödeme için havale ya da EFT seçenekleri KULLANILAMAZ.

Ödeme işlemi gerçekleştirilirken Boğaziçi Üniversitesi Hazırlık öğrencilerinin, Öğrenci Numaralarını; Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olmayan adayların, T.C. Kimlik Numaralarını; Yabancı Uyruklu adayların ise Pasaport Numaralarını kullanmaları gerekmektedir.

SINAV ÜCRETİ:

KAYITSIZ HAZIRLIK BEKLEMELİ ÖĞRENCİLERİN SINAV ÜCRETLERİ:

BUEPT: 100 TL;    
  
TWE (Yazma): 55 TL;        

Reading (Okuma): 45 TL;  

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİ OLMAYAN ADAYLARIN SINAV ÜCRETLERİ:

BUEPT: 200 TL (Sınavın tümüne girecek adaylar için)

Yazma (TWE): 110 TL (Sadece Yazma Sınavı’na girecek adaylar için)

GENEL UYARILAR:

 • Sınav başvurusu ya da ödemesi gerçekleşmeyen adaylar sınava giremez.

 • Sınav ödemesi, online sınav başvurusu tamamlanmadan yapılamaz.

 • Sınav yapıldıktan sonra para iadesi yapılmaz.

 • Sınav için yanınızda güncel fotoğraflı 2 adet resimli kimlik (öğrenci kimlik kartı, ehliyet, pasaport) bulundurmanız gerekmektedir. Fotoğrafınız güncel değil ise sizden bir adet kimlik kartı daha göstermeniz istenebilir.

 • Öğrenciler/Adaylar, sınava sessiz ve tek başlarına oldukları bir ortamdan, stabil bir internet bağlantısı yoluyla katılmakla sorumludur.