Yabancı Diller YüksekokuluGuneyKuzeySarıtepeEnglishYADYOK


BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU (YADYOK)

ÜNİVERSİTEMİZDE KAYITLI ÖĞRENCİ OLMAYAN ADAYLAR İÇİN
DÜZEY BELİRLEME SINAVI  (DBS) DUYURUSU

SINAV TARİHİ: 18 Eylül 2017

SINAV SAATİ: 10:30 – 11:35  (En geç 9:45’te sınav yerinde olunuz.)                                        
 
BAŞVURU TARİHLERİ:

11 Eylül 2017 (saat 10:00)- 14 Eylül 2017 (saat 17.00)

14 Eylül 2017 saat 17:00’dan sonra başvuru KABUL EDİLMEZ.

SINAV YERİ:

Kuzey Kampüs (Boğaziçi Üniversitesi’nde Kayıtlı Öğrenci OLMAYAN Adaylar İçin)

Sınav salonlarına ilişkin bilgi, 15 Eylül 2017 tarihinde Kuzey Kampus Yeni YADYOK Binası ve YADYOK web sayfasında (www.yadyok.boun.edu.tr) ilan edilecektir.  

BAŞVURUSU VE  ÖDEME BİLGİLERİ:

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayıtlı öğrenci olmayan adaylar, http://registration.boun.edu.tr/BUIS/BUISAPPS/ExtDBSApplication.aspx adresi üzerinden DBS başvurularını yapabilirler. 

Başvuru süreci, 3 aşamada tamamlanabilmektedir:

1. İlgili link’ten sisteme giriniz ve “Yeni Kullanıcı” butonuna tıklayarak bir kullanıcı hesabı oluşturunuz. 

2. Sisteme “Yeni Kullanıcı Hesabınız” ile yeniden giriş yaparak başvuru formunu doldurup “kaydet” butonu ile işleminizi tamamlayınız.

3. Daha sonra ilgili ekranda belirtilen 75 TL’lik sınav ücretini, Garanti Bankası ATM, İnternet Şubesi veya şubelerinden “Üniversite Ödemeleri -> Boğaziçi Üniversitesi -> DBS Sınav Ücreti” seçenekleri ile ödeyiniz.  Bankalardaki HAVALE veya EFT seçenekleri kullanılmamalıdır.

Ödenen sınav başvuru ücreti (75 TL) iade edilmez.

SINAV İÇERİĞİ:

YADYOK Hazırlık Birimi Düzey Belirleme Sınavı, Dilbilgisi ve Yazma bölümlerinden oluşmaktadır. Toplam sınav süresi 1 saat 5 dakikadır. Dilbilgisi bölümü çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Yazma bölümünde ise adayların verilen konuyla ilgili 20 dakika içerisinde bir paragraf yazılması istenmektedir.

SINAV SONUÇLARI:

Sınav sonuçları 19 Eylül 2017 tarihinde Kuzey Kampus Yeni YADYOK Binası girişinde ve YADYOK web sayfasında (www.yadyok.boun.edu.tr) ilan edilecek, Üniversitemizin Kayıt İşleri Şube Müdürlüğüne gönderilecektir.                                                                                            

ÖNEMLİ NOTLAR:

  1. Toplam sınav süresi 1 saat 5 dakikadır.

  2. Adayların kimlik kontrolü için beraberlerinde iki adet resimli kimlik (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, öğrenci kimliği) bulundurmaları gerekmektedir. Resmi güncel olmayan adayların kimlikleri kabul edilmeyecektir.

  3. Adayların sınav için beraberlerinde HEM kurşun kalem HEM DE tükenmez kalem (mavi ya da siyah renk) getirmeleri gerekmektedir. Mavi ve siyah renklerin dışında tükenmez kalem kullanılması yasaktır.

  4. Adaylar, sınav salonlarında kendilerine verilen sıra numaralarına göre yerlerini alacaklardır. 

  5. Başvurusu ya da ödemesi gerçekleşmeyen öğrenciler sınava giremeyeceklerdir. 14 Eylül 2017 saat 17:00 sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

  6. Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olmayan adaylar için Düzey Belirleme Sınavı’ndan (DBS) alınan notun geçerlilik süresi 1 yıldır. Adaylar, DBS’yi 1 yıl içerisinde birden fazla kez aldıklarında, önceki DBS notları geçerliliğini yitirecek ve Lisansüstü programlarına başvuru sürecinde son aldıkları DBS notu dikkate alınacaktır.