Yabancı Diller YüksekokuluGuneyKuzeySarıtepeEnglishYADYOK


BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU (YADYOK)

İNGİLİZCE YETERLİK SINAVI - BUEPT (BÜYES) ve TWE (Yazma Sınavı)

SINAV TARİHİ: 11 Ağustos 2018

SINAV SAATLERİ:

BUEPT/BÜYES: 10.00 – 14.30 (En geç 09.00 ' da sınav yerinde olunuz.)

TWE: 13.00 – 14.30 (En geç 12.00 ' da sınav yerinde olunuz.)

BAŞVURU TARİHLERİ:

24 Temmuz 2018 (saat 10.00'dan itibaren) - 7 Ağustos 2018 (saat 17.00'a kadar)

7 Ağustos 2018 saat 17.00'dan sonra başvuru KABUL EDİLMEZ.

SINAV SALONLARI:

Sınav salon bilgileri 10 Ağustos 2018 tarihinde Kuzey Kampus Yeni YADYOK Binası girişinde bulunan panoda ve YADYOK web sayfasında (www.yadyok.boun.edu.tr) ilan edilecektir.

SINAV SONUÇLARI:

Sınav sonuçları 17 Ağustos 2018 tarihinde Kuzey Kampus Yeni YADYOK Binası girişinde bulunan panoda ve YADYOK web sayfasında (www.yadyok.boun.edu.tr) ilan edilecektir.

SINAV SONUÇLARINA İTİRAZ:

Sınav sonuçlarına itirazda bulunmak isteyen öğrencilerin/ adayların, 17 Ağustos 2018 Cuma günü içerisinde, en geç saat 16.30'a kadar online itiraz dilekçesini doldurmaları gerekmektedir.

SINAV BAŞVURU SÜRECİ

Sınav başvuru süreci iki adımdan oluşmaktadır :

  1. Başvuru formunun doldurulması
  2. Sınav ücretinin ödenmesi

Sınava girebilecek durumda olan farklı statülerdeki adayların sınav başvuru sürecinde izlemeleri gereken adımlar aşağıda açıklanmaktadır. Lütfen tüm bilgileri dikkatli bir şekilde okuyunuz:

1. ADIM: BAŞVURU FORMUNUN DOLDURULMASI

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ HAZIRLIK ÖĞRENCİLERİ

•  2017 girişli Hazırlık sınıfı öğrencilerinin sınav başvurusu ya da ödeme yapmalarına gerek YOKTUR . (Program 1 öğrencilerinin Yaz dönemi sınavına girebilmeleri için gerekli devam ve not ortalaması şartlarını karşılamaları gerekmektedir.)

•  KAYITLI Durumda olan HAZIRLIK İZİNLİ Öğrenciler: Sınav başvurusu yapmaları GEREKLİDİR , ödeme yapmalarına gerek YOKTUR .

•  KAYITSIZ Durumda olan HAZIRLIK BEKLEMELİ Öğrenciler: Sınav başvurusu VE ödeme yapmaları GEREKLİDİR .

Sınav başvurusu yapması gereken hazırlık öğrencilerimizin, http://registration.boun.edu.tr adresinden Ö BİKAS kullanıcı adı ve şifresi ile STUDENTS menüsü altından Student Information alanına giriş yapmaları ve menüde bulunan Proficiency Exam Application Form seçeneğini kullanmaları gereklidir.

Solak öğrencilerimizin , http://registration.boun.edu.tr adresinden Ö BİKAS kullanıcı adı ve şifresi ile STUDENTS menüsü altından Student Information alanına giriş yapmaları ve ana menüde bulunan ID Info kısmına girerek, Left Handed seçeneğini işaretlemeleri gereklidir.

Son 2 sene içerisinde TOEFL ® IBT/PBT veya IELTS (Akademik) sınavlarına girerek genel toplamda minimum geçer notu almış (TOEFL ® PBT 550; TOEFL ® IBT 79; IELTS Akademik 6.5) ancak yazma bölümünde minimum geçer notu (TOEFL ® PBT Writing/Yazma bölümü: min. 4.5; TOEFL ® IBT Writing/Yazma bölümü: min. 22, IELTS Akademik Writing/Yazma bölümü: min. 6.5) alamamış öğrencilerimiz, BUEPT/BÜYES sınavı ile aynı tarihte saat 13.00 ' da verilecek olan Yazma Sınavı'na (TWE) girebilirler.

Öğrencilerimizin Yazma Sınavı'na (TWE) girebilmeleri için, sınav başvuru tarih aralığında, TOEFL ® IBT/PBT veya IELTS (Akademik) sınavında genel toplamda geç er not ald ıklarını gösteren sonuç belgelerini en geç 7 Ağustos 2018 saat 16.00 ' a kadar YADYOK Öğrenci İşleri Ofisi ' ne şahsen başvurarak Yazma Sınavı'nı (TWE) alacakları bilgisinin sisteme işlenmesini sağlamaları gerekmektedir.

Yazma Sınavına (TWE) girerek başarılı olan öğrencilerimizin, sınavdan sonra TOEFL ® IBT/PBT veya IELTS (Akademik) sonuç belgelerini YADYOK Öğrenci İşleri Ofisi ' ne başvurarak onaylatmaları ve onaylı belgeyi Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü'ne teslim etmeleri gerekmektedir.

!!! 2015 VE ÖNCESİNDE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞTİRİLEN VE HAZIRLIK BİRİMİ İLE İLİŞİĞİ KESİLEN ÖĞRENCİLERİMİZ, BUEPT'E 4 EYLÜL 2018 TARİHİNDE GİREBİLECEKLERDİR.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİ OLMAYAN ADAYLAR

Bu adayların sınav başvurusu yapmaları ve sınav ücretini yatırmaları GEREKLİDİR . Adaylar sınav başvurusunu http://registration.boun.edu.tr/BUIS/BUISAPPS/ExtProfApplication.aspx adresinden yapacaklardır. Sistemde daha önceden kayıtlı olmayan adayların, öncelikle yeni kullanıcı oluşturmaları gerekmektedir.

Adayların sınav başvuru formunda sınav tipi olarak BUEPT seçeneğini seçmeleri gereklidir. Ancak , son 2 sene içerisinde TOEFL ® IBT/PBT veya IELTS (Akademik) sınavlarına girerek genel toplamda minimum geçer notu almış (TOEFL ® PBT 550; TOEFL ® IBT 79; IELTS Akademik 6.5) ancak yazma bölümünde minimum geçer notu (TOEFL ® PBT Writing/Yazma bölümü: min. 4.5; TOEFL ® IBT Writing/Yazma bölümü: min. 22, IELTS Akademik Writing/Yazma bölümü: min. 6.5) alamamış olanlar, sınav tipi olarak TWE seçeneğini seçerek sadece yazma sınavına girebilirler.

TWE sınavında başarılı olanların, “sınav sonuçları açıklandıktan sonra” İngilizce Yeterlilik muafiyeti için, TOEFL ® IBT/PBT veya IELTS (Akademik) sonuç belgeleri ile YADYOK Öğ renci İşleri Ofisi ' ne başvurarak belgelerini onaylatmaları gerekmektedir. TOEFL ® IBT/PBT veya IELTS (Akademik) sonuç belgesini onaylatanlar haricinde sınav tipi olarak TWE seçenlerin sınav sonuçları kabul edilmeyecektir.

2. ADIM: SINAV ÜCRETİNİN ÖDENMESİ 

Sınav formu doldurulduktan SONRA, sınav ü creti ödemesi gereken adaylar ödemeyi iki şekilde gerçekleştirebilir:

  1. Garanti Bankası ATM veya ofislerinden “Ödemeler -> Üniversite/ÖSYM -> Boğaziçi Üniversitesi -> BÜYES Sınav Ücreti” seçenekleri ile
  2. Garanti Bankası Internet Şubesinden “Ödemeler -> Kurum -> Üniversite/ÖSYM -> Üniversite -> Boğaziçi Üniversitesi -> BÜYES Sınav Ücreti” seçenekleri ile

Ödeme için havale ya da EFT seçenekleri KULLANILAMAZ.

Ödeme işlemi gerçekleştirilirken Boğ azi çi Üniversitesi Hazırlık öğrencilerinin, Öğrenci Numaralarını; Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olmayan adayların, T.C. Kimlik Numaralarını; Yabancı Uyruklu adayların ise, Pasaport Numaralarını kullanmaları gerekmektedir.

SINAV ÜCRETİ:

KAYITSIZ HAZIRLIK BEKLEMELİ ÖĞRENCİLER:

BUEPT: 130 TL;

TWE (Yazma): 50 TL;

Reading (Okuma): 40 TL;

Listening (Dinleme): 40 TL

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİ OLMAYAN ADAYLAR (LİSANSÜSTÜ/YATAY GEÇİŞ ADAYLARI/ARA VERMİŞ/AFLI ÖĞRENCİLER):

BUEPT: 250 TL

Yazma (TWE): 100 TL (Sadece Yazma Sınavı'na girecek adaylar için)

GENEL UYARILAR:

•  Sınav başvurusu ya da ödemesi gerçekleşmeyen adaylar sınava giremez.

•  Sınav ödemesi, online sınav başvurusu tamamlanmadan yapılamaz.

•  Sınav yapıldıktan sonra para iadesi yapılmaz.

•  Sınav için yanınızda 2 adet resimli kimlik (öğrenci kimlik kartı, ehliyet, pasaport) ve siyah veya mavi renkte tükenmez kalem bulundurmanız gerekmektedir. Fotoğrafınız güncel değil ise sizden bir adet kimlik kartı daha göstermeniz istenebilir.

YADYOK proficiency example

İngilizce Yeterlilik Sınavı: BÜYES/BUEPT
http://yadyok.boun.edu.tr/birim/ogrenci-el-kitabi.htm#12